Proje Yönetiminin Yazılım Dünyasındaki Yeri

  • 19 Mart 2018

Yazılım sektörüne girdiğimizde proje yönetimine diğer firmalardan daha fazla ihtiyaç duyarız. Her ne kadar kullanacağımız kaynaklar çok fazla değişkenlik göstermiyor gibi gözükse de her proje yeni bir fikir olduğundan dolayı baştan sona planlamaya ihtiyaç duyar.

Sürekliliği olan bir yazılım projesini planlıyorsak, kapanış(closing) sürecinin projeyi tam anlamı ile bitirmeyeceğini unutmamız gerekiyor. Çünkü bir yazılım projesi son kullanıcıya ulaştıktan sonra bile güncellemelere ve kullanıcı desteğine devam etmek zorundadır. Aksi halde sürekliliği olan kârlı bir proje olmaktan çok uzak kalır.

Yazılım projelerinde başlangıç aşamasında, öncelikle kaynak planlamasını ve tam anlamıyla bir gelir modelini çıkarmamız gerekiyor. Çünkü yazılım projeleri yüksek risk içeren proje türleridir. Bu tarz bir projeye başlamadan önce, proje bitiminde şirketinize sağlayacağı kârlılığın, kaynak maliyetlerinden daha az olmadığından emin olmak gerekir. Kısacası attığınız taşın ürküttüğünüz kurbağaya değmesi gerekir. Bu ön çalışmadan sonra fikrinizin kısa sürede maliyetleri karşıladığından ve sonrasında kâr getirmeye başladığından emin değilseniz, zarar getireceği bariz şekilde belli ise o proje ile zaman kaybetmek yerine projeyi revize edebilir yada tamamen yeni bir projeye geçebilirsiniz. Bu sebeplerden dolayı projeyi iptal etmek bir kayıp değil, tam tersine zarar etmekten kurtulduğunuz için bir kâr bile sayılabilir.

Comments are closed.